En lycklig överraskning: Min bok Nattfolket har letat sig in i ett internationellt barnboksbibliotek i München och kommit med i en katalog med det vackra namnet ”The White Ravens”. Vendi Vernić från Kroatien har gjort det vackra omslaget och det är otroligt många underbara illustratörer som finns representerade i katalogen som samlar drygt 200 böcker ifrån över 60 länder på nästan 50 olika språk. Författarna är förstås lika viktiga men det är ju bilderna som går att få syn på omedelbart när man bläddrar i pdf:en.

Min bok Nattfolkets omslag är gjort av Jonnie Holmberg och gör mig glad varje gång jag tittar på det. The White Ravens är lätt att ladda ner och jag tycker så mycket om att de har valt den vita korpen som symbol – om ni minns så berättade jag ju i våras den nordamerikanska legenden från Haida- och Tlingitfolken, om hur korpen stal tillbaka ljuset från en girig gammal gubbe som stängt in det i en låda. (Läs vad jag mer skrivit om korpen här)
Tack vare korpen, som var vit från början men fick sina svarta fjädrar på köpet när han genomförde sin kupp, så har vi nu alla solens ljus på himlen. Och som jag läser katalogens bild så får vi nu hjälp av den vita korpen som sprider böcker omkring sig.
Det känns stort. Det gör mig lycklig som sagt, att någon har skickat Sonya och Akis berättelse ut på äventyr och att den hittade ett hem på en hylla i ett bibliotek i Tyskland trots att den ju är så alldeles på svenska.
