Mitt i jullovet kommer en liten skrivrapport från mig. I mitt arbete som dramaturg på Amatörteaterns Riksförbund har jag under senhösten träffat unga tonåringar som spelar teater i föreningarna Nya Teatern (Örebro) och Cameleonterna (Sala). Målet för träffarna har varit att undersöka temat RÖST tillsammans genom att prata, skriva men mest av allt improvisera scener och karaktärer.
Med detta ihopsamlade material fullt av fantasifulla karaktärer sätter jag mig nu i min egen skrivarverkstad – som flyttar runt mellan kökssoffan, skogen härutanför och skrivarstudion på Kapsylen inne i stan. Uppgiften jag har tagit på mig är att skriva ett manus som kan användas för att skapa en collageföreställning på temat; ett manus som ska gå att spela som det är, förkorta, eller bygga ut med egenskrivna tillägg. Flexibilitet efterfrågas ofta, och manus som går att göra tillräckligt korta för att gruppen ska hinna fram till en föreställning på en termin.

Så vi har tänkt ut det här experimentet, att erbjuda våra föreningar ett antal korta scener som erbjuder ett stort mått av frihet. Jag har bävat lite för utmaningen, ibland kan formtankar ställa till det, och ställa sig ivägen för känslan och innehållet.
Och nu gäller det för mig att hitta min egen relation till ämnet och skapa texter som stimulerar både mig och tonåringarna. Hur kan det disparata ändå kännas som en helhet? Vilka trådar eller karaktärer kan binda samman till en helhet som ändå går att leva runt ganska vilt med – stryka och lägga till efter gruppens behov?
Vi ska ses igen i Sala den 24 januari och läsa det jag skrivit tillsammans. Glad att vi har planerat in den check-pointen, så att jag kan gå tillbaka till skrivbordet och skriva om ifall jag landar fel, eller skriva nytt om mina texter väcker nya tankar och idéer hos deltagarna. Ännu ett par dagar är det jullov. Sen ska pennan glöda. Eller snarare: datorn gå så att fläkten får jobba. Vi har fått en slant från Arvsfonden, ska sägas också. Tack för den och tack till Community Art Lab Sweden och Dialog DV:s teatergrupp i Örebro för samarbete!